We_re Öppna skyltning

Kontakt

HUVUDKONTOR KISTA
Sylog Sverige AB
Box 1186
Jan Stenbecks Torg 17, 3 trp
164 40 Kista

STOCKHOLM LILJEHOLMEN
Sylog Sverige AB
Rosterigränd 12
117 61 Stockholm

 

UPPSALA
Sylog Sverige AB
Vaksalagatan 2
753 20 Uppsala

LINKÖPING
Sylog Öst AB 
Ågatan 55 A
582 22 Linköping

 

GÖTEBORG

Sylog Väst AB
Theres Svenssons Gata 10 
417 55 Göteborg 

SKÖVDE
Sylog Systems AB
Kaplansgatan 16C
541 34 Skövde

 

JÄRVSÖ
Sylog Systems AB
Stationsgatan 27
82040 Järvsö

LUND
Sylog Syd AB
Scheelevägen 27
223 70 Lund 

MALMÖ
Neodev AB

Södergatan 3

211 34 MALMÖ
 

TELEFON 
Stockholm/Kista 08 750 49 00
Linköping 013 340 03 90

Vill du att vi kontaktar dig?

Tack för ditt meddelande!

Vd och styrelse

johan.png
Johan Jacobsson (f.1975)

Vd och koncernchef

Johan grundade Sylog tillsammans med Mats Hedberg. Han har arbetat med försäljning och ledarskap i 20 år och har varit vd för Sylog sedan 2008.

Mats Hedberg.jpg
Mats Hedberg (f.1957)

Styrelseledamot och säkerhetschef

Mats grundade Sylog tillsammans med Johan Jacobsson och arbetar idag som konsult och säkerhetschef. Han har varit ledamot i styrelsen sedan 2002.

Kenneth-Ragnvaldsen--250x300.jpeg
Kenneth Ragnvaldsen (f.1967)

Styrelsens ordförande

Kenneth är anställd som koncernchef i Data Respons ASA och varit ledamot i Sylogs styrelse sedan 2007.

rune.png
Rune Wahl (f.1966)

Styrelseledamot

Rune är anställd som CFO i Data Respons ASA och har varit ledamot i Sylogs Styrelse sedan 2007.

Försäljning

erik.jpg
Erik Rosén

Försäljningschef

Erik är anställd på Sylog sedan 2006. Erik har tidigare haft flera roller som konsult inom Projektledning och Configuration Management. Erik har en Civilingenjörsexamen i botten

Tel 070 382 33 38

erik.rosen@sylog.se

pernilla.jpg
Pernilla Englund

Key account manager

Pernilla har varit på Sylog sedan 2013 med en bakgrund som linjechef och som konsult inom bl.a. 
Configuration Management

Tel 070 332 38 44

pernilla.englund@sylog.se

camilla.jpg
Camilla Hjelm

Key account manager

 

Camilla är anställd på Sylog sedan 2012 och är Key Account Manager och ansvarig för vårt underkonsultnätverk Profinder

Tel 070 985 22 75

camilla.hjelm@sylog.se

ludwig.jpg
Ludwig Malm

Key account manager

Ludwig började på Sylog 2020 som Key Account Manager och har en flerårig bakgrund inom komplex försäljning, bl.a. Data Respons Solutions

Tel 070 910 00 49

ludwig.malm@sylog.se

ola.jpg
Ola Myrin

Manager Project Office

 

Ola är konsultchef på Sylog Stockholm och ansvarig för Sylogs interna projektåtaganden

Tel 070 796 38 35

ola.myrin@sylog.se

josefina.jpg
Josefina Dahlgren

Partner manager

Josefina arbetar med våra samarbetspartners och underkonsulter och har varit anställd på Sylog sedan 2014

Tel  070 985 22 23

josefina.dahlgren@sylog.se

lina.jpg
Lina Ericsson

Partner manager

Lina arbetar med våra samarbetspartners och underkonsulter och har varit anställd på Sylog sedan 2017

Tel  070 985 22 32

lina.ericsson@sylog.se

Sylog Stockholm

ylva.jpg
Ylva Lilja

Chef Sylog Stockholm

Ylva är konsultchef samt ansvarig för de övriga konsultgrupperna på Sylog Stockholm. Ylva har varit anställd sedan 2005.

Tel 070 717 72 11

ylva.lilja@sylog.se

david.jpg
David Alsén

Key account manager 

 

David har en mångårig bakgrund från fordonsindustrin och erfarenhet från utveckling, försäljning och ledarskap, i botten är David Civilingenjör från KTH

Tel 073 584 40 31

david.alsen@sylog.se

torbjorn.jpg
Torbjörn Norin

Konsultchef

Torbjörn har arbetat som konsult på Sylog mellan 2007-2012 och som konsultchef sedan 2016. Han även erfarenhet som linjechef inom QA-området.

Tel 070 667 20 01

torbjorn.norin@sylog.se

jonas-tillander.jpeg
Jonas Tillander

Konsultchef

Jonas har arbetat som projektledare och produktägare i olika utvecklingsorganisationer. Han arbetar som konsultchef på Sylog sedan 2021.

Tel  070 912 46 12

jonas.tillander@sylog.se

malin.jpg
Malin Segelström

Konsultchef

 

Malin har en bakgrund inom försäljning och rekrytering och började som konsultchef på Sylog 2020. Hon leder även vårt rekryteringsarbete.

Tel 072 429 64 94

malin.segelstrom@sylog.se

sonja.jpg
Sonja Forslin

Talent acquisition specialist

Sonja har en bakgrund inom rekrytering och försäljning och arbetar med Talent acquisition och rekrytering på Sylog sedan 2020.

 

Tel 070 227 72 01

sonja.forslin@sylog.se

emma.jpg
Emma Mueller

Talent acquisition specialist

Emma arbetar med Talent acquisition och rekrytering på Sylog sedan 2021.

 

Tel 073 614 55 88

emma.mueller@sylog.se

Linköping

Fredrik Landberg - 2021.jpg
Fredrik Landberg

Vd Sylog Öst AB

 

Fredrik har en flerårig bakgrund inom konsult- och försvarsindustrin. Han har tidigare arbetat som officer och har en Civilingenjörsexamen inom IT. Fredrik började på Sylog 2015 och leder bolagets verksamhet i Östergötland

Tel 073 364 01 00

fredrik.landberg@sylog.se

Johan Ivansson - Sylog_edited.jpg
Johan Ivarsson

Konsultchef

 

Tel  076 832 52 41

johan.ivansson@sylog.se

Gagga S Westin.jpg
Gagga S Westin

Chief happiness officer

 

Tel  073 366 45 00

gagga.westin@sylog.se

YABS – YOUNG ACES BY SYLOG

anders.jpg
Anders Florén

Vd YABS AB

 

Tel 070 738 75 85 

anders.floren@sylog.se

ella.jpg
Ella Pourmand

Konsultchef  

Tel 072 339 90 11 

ella.pourmand@yabs.se

hind.jpg
Hind Kareem

Konsultchef

Tel  072 921 02 68 

hind.kareem@yabs.se

sahib.jpg
Sahib Abbas

COO och Konsultchef

 

Tel  0739 83 94 41 

sahib.abbas@yabs.se

alicia.jpg
Alicia Forsling

Konsultchef

Tel  070 577 84 85 

alicia.forsling@yabs.se

Göteborg

therese-2021.jpg
Therese Hansson-Rosenqvist 

Vd Sylog Väst AB

Tel  0733-565248 

therese.hansson-rosenqvist@sylog.se

Skärmavbild 2022-05-12 kl. 16.56.09.png
Maria Bågenholm

Konsultchef

Tel  073 531 07 99 

maria.bagenholm@sylog.se

johan-anderbjuv_edited.jpg
John Anderbjuv 

Säljande konsultchef

Tel  0763-06 81 88 

john.anderbjuv@sylog.se

peter.jpg
Peter Åsberg

Konsultchef och säljansvarig

Tel  072-450 32 62 

peter.asberg@sylog.se

Lund

Uppsala

Anders Otterstedt_edited.jpg
Anders Otterstedt

Vd Sylog Syd AB

Tel 072 561 12 73 

anders.otterstedt@sylog.se

FO_edited.jpg
Fredrika Olsson

Vd Neodev AB

Tel 073 385 69 06 

fredrika.olsson@neodev.se

Mikael Lindberg-fri_edited.jpg
Mikael Lindberg

Regionchef Uppsala

Tel 072 575 36 00 

mikael.lindberg@sylog.se

MALMÖ

Övriga dotterbolag

sebastian-stureborg.jpg
SYLOG JASPER 

Sebastian Stureborg, vd

 

Sebastian leder Sylog Jasper med fokus på digitalisering och mobila lösningar. Tidigare har Sebastian jobbat för Accedo Broadband, TV4 och HiQ.

Tel 070 732 94 90 

sebastian.stureborg@sylog.se

lars_3_col_edited.jpg
SYLOG EPIC

Lars Hansson, vd

 

Lars har en gedigen bakgrund inom konsultbranschen där han de senate åren varit på HiQ i roller som konsult, säljare och konsultchef. Lars leder EPIC by Sylog, ett dotterbolag till Sylog med inriktning mot systemutveckling.

Tel 070 420 01 90 

lars.hansson@sylog.se

HJ_edited.jpg
iWise 

Håkan Jacobsson, vd

 

iWise är ett dotterbolag till Sylog med inriktning på seniora konsulter inom projektledning, utveckling kvalitetssäkring. Håkan är en av iWise grundare och är Civilingenjör med en gedigen bakgrund inom företagsledning och produkt-utveckling.

Tel 070 423 99 23

hakan.jacobsson@iwise.se

erik-w.png
SYLOG SYSTEMS

Erik Westman, vd

 

Erik är ansvarig för Sylog Systems med ett fokus på konsulttjänster till försvarsmyndigheterna i Sverige. Bolaget erbjuder bl.a. specialister inom ledningssystem, flyg och ILS-området.

Tel 070 490 95 42 

erik.westman@sylog.se

Ekonomi

Johan Galka 

Ekonomichef


Johan är anställd på Sylog sedan 2017. Han är Civilekonom och har tidigare arbetat för Data Respons och PwC.

 

Tel 070 108 09 26 

johan.galka@sylog.se

Anette Holmgren

Redovisningsekonom


Anette är anställd på Sylog sedan 2015. Anette är Civilekonom och har en flerårig bakgrund inom ekonomi och redovisning. 

Tel 073 920 69 09 

anette.holmgren@sylog.se

Ann-Sofie Burholm

Administration och ekonomi

 

Tel 070 550 75 91 

ann-sofie.burholm@sylog.se

Ann-Charlotte Markusson

Redovisningsekonom

Tel 08 750 49 00 

ann-charlotte.markusson@sylog.se